Logo ZwH Constancia 250

DZWON KASZUBSKI - 90 lat tradycji chóralnej

Image9 mini

 

DZWON KASZUBSKI to zespół o wieloletniej tradycji - założony 19 listopada 1931 roku działa nieprzerwanie od ponad 86 lat (jest drugim najstarszym zespołem śpiewaczym w Gdyni). O wieloletniej historii zespołu przeczytasz ...

W ostatnich latach liczebność zespołu gwałtownie malała. W październiku 2014 r. prowadzenie zespołu przejął Piotr Klemenski, gdyński dyrygent i organista. Mimo ciężkiej pracy i dobrych efektów wokalnych nie udało się na stałe pozyskać do zespołu nowych mężczyzn.

W 2017 r. zapadła decyzja o zmianie formy zespołu na CHÓR MIESZANY - jesienią przeprowadzono akcje rekrutacyjną i do zespołu dołączyły PANIE.

 

  31.12.2017:
  podczas mszy św. w kościele pw. św.Jana Chrzciciela w Gdyni chór Dzwon Kaszubski po raz pierwszy wystąpił oficjalnie jako chór mieszany.

 

 

 

 

Chór występuje ubogacając liturgie niedzielne w kościołach Trójmiasta i rejonu Kaszub oraz na przeglądach i festiwalach kultury kaszubskiej.
Jako zespół męski dopracował się kilkuset utworów, głównie o tematyce patriotycznej, kaszubskiej oraz morskiej. Jednak nowy skład zespołu (MIESZANY) oznacza konieczność budowania repertuaru praktycznie od nowa.

Na II Ogólnopolski Festiwalu Chóralnym 50+ w Wejherowie (20.05.2018) Dzwon Kaszubski wyśpiewał SREBRNE PASMO oraz zdobył nagrodę za NAJLEPSZE WYKONANIE PIEŚNI W JĘZ.KASZUBSKIM (Moja Checz)